“Sektörün En Güvenilir Adresiyiz”

Türkiye iş makinası pazarında 2019 yılında yaşanan gerileme, iş makinası üreticisi ve distribütörlerini ciddi şekilde etkiledi. Yüzde 60 civarındaki daralmada, pozisyonunu koruyarak, sürdürülebilirliğe ve devamlılığa odaklanan Ascendum Makina, müşterilerine sunduğu hizmetin kalitesini arttırıyor. Ascendum Makina Türkiye COO’su Tolga Polat, tüm müşterileri ve iş ortakları ile birlikte geleceğe yürüyüşlerini sürdürdüklerini belirterek, sundukları hizmetleri genişleterek daha da üst seviyeye çıkaracaklarını ifade ediyor.

İş makinaları sektörü 2019 yılının ilk yarısını büyük bir gerileme ile kapattı. Sıfır makine satışında yüzde 60 civarında bulunan gerileme pazardaki her markayı etkiliyor. Bu dönemlerde devamlılığın önemine dikkat çeken Ascendum Makina COO’su Tolga Polat, Volvo başta olmak üzere, temsil ettikleri her markadan, ürün ve hizmet sundukları müşterilerin gelecek kaygısı yaşamamasının markalarına olan güvenin göstergesi olduğunu vurguluyor. Polat, büyük gerileme yaşanan Türkiye pazarında sürdürülebilirlik ve devamlılıktan asla taviz vermediklerini ifade ederek şunları söylüyor: “Biz Türkiye pazarındaki pozisyonumuzu hiçbir zaman değiştirmedik. İşler çok iyi olduğu zamanda, kriz dönemlerinde de müşterilerimiz bizden bir makina veya hizmet aldığında gelecekle ilgili bir endişeleri olmuyor. Bence bu çok önemli bir nokta.”

Tehlikeyi önceden farkettik

2019’un sektör için çok zor başladığını ve aynı şekilde de devam ettiğini belirten Polat, bunun ilk göstergelerinin Ağustos 2018’de ortaya çıktığını dile getirerek, bu yıl için hazırlıklara da o zamandan başladıklarını söylüyor. Yaşanan bu kriz döneminden mümkün olan en güçlü şekilde çıkmak adına ciddi bir analiz yaptıklarını, organizasyon yapılarını yeniden düzenlediklerini belirten Polat, refleksleri daha hızlı bir yapı oluşturduklarını ve böylece pazar koşullarına daha hızlı şekilde cevap verebilir bir hale geldiklerine dikkat çekiyor.

Temel hedef müşteri karlılığının arttırılması

Döviz kuru ve belirsizliklerin etkilediği sektörde sıfır makinaya olan talebin azalmasına neden oluyor. Bundan kaynaklı olarak firmalar satış sonrası hizmetlerde fark yaratmayı hedefliyor. Ascendum Makina için de durumun farksız olduğunu belirten Polat, müşterilerine her zamankinden daha da yakın olduklarını ve önceliklerinin işletme maliyetlerini düşürecek çözümler sunmak olduğunu ifade ediyor. Uydu takip sistemi Caretrack üzerinden Türkiye’deki tüm Volvo iş makinalarını takip ettiklerini, bunun sonucunda da özellikle filo müşterilerinin makinaları için detaylı “Health Report” hazırladıklarının bilgisini veren Polat, bu raporlarla makinaların güncel durumları hakkında müşterilerine detaylı bilgiler verdiklerini belirtiyor.

Arıza oluşmasına izin verilmiyor

Makinaların işte kalma süresine yönelik özel çalışmalar yaparak işletme maliyetlerini düşürmeyi ve müşterilerinin kazancına katkı sağlamayı amaçladıklarını belirten Polat, “Uydu takip sistemimiz Caretrack verilerini sürekli takip eden bir ekibimiz var. Bu ekip ülkenin herhangi bir noktasında çalışan bir makinadaki farklılığı anında o bölgedeki teknik ekibimiz ile paylaşıyor. Teknik ekibimizde müşterimizin onayı ile makinaya arızadan yapmadan önce müdahale ediyor” ifadelerini kullanıyor. Pazardaki durgunluk sebebiyle müşterilerin ellerindeki makinaları koruma yolunu seçtiğini belirten Polat, makinalardan optimum verim elde edilebilmesi için çalıştıklarını, bunun için de satış sonrasına her zamankinden daha fazla önem verdiklerini söylüyor.

Elektrikli makinalar büyük fark yaratacak

Bir mühendislik markası olan Volvo’nun bu yönü ile rakiplerinden farklı olduğuna, özellikle yeni adımlar atma noktasında cesur davranabildiğine dikkat çeken Polat, bauma 2019 Fuarı’nda lansmanı yapılan LX1 elektrikli yükleyicinin iş makinası sektörünün geleceğini değiştirebileceğini ifade ediyor. Volvo’nun bu makinanın yanı sıra kompakt sınıf ekskavatörlerde de elektrikli modellere öncelik verdiğini ve büyük tonajlı makinalarda da benzer adımlar atılacağını dile getiren Polat, bu makinaların Volvo’yu hem Türkiye hem de dünya pazarında apayrı bir noktaya getireceğini belirtiyor.

Volvo büyük makinada farklı seviyede

Büyük iş makinası sınıfında Volvo özellikle yakıt sarfiyatı noktasında rakiplerine göre önemli bir farka sahip. Uzun yıllardır süregelen bu farkın henüz kapatılabilecek seviyede olmadığına dikkat çeken Polat, sadece bununla değil Volvo’nun verimlilik noktasında da ciddi çalışmalar yaptığını bildiriyor. Daha az yakıt, daha uzun işte kalma süresi ve daha çok üretim noktalarında mevcut seviyelerinin üstüne çıkmayı hedeflediklerini belirten Polat, şöyle devam ediyor; “Makinaların bizler tarafından takip edilmeleri, herhangi bir sorunda müşteriden önce harekete geçmek ve filoların efektif kullanımı noktalarına yoğunlaşmış durumdayız. Satış sonrasının değişen yapısı ile birlikte gelecek yıllarda bu tür çalışmaların önemi daha da artacak. Hatta servis organizasyonlarında da önemli farklılıklar hayata geçirmek gerekecek.”

Satış sonrasında işler değişiyor

Satış sonrasında Ascendum Makina yeni bir düzenlemeye giderek hizmet ağını daha da genişletmiş durumda. Pazardaki dalgalanmaya rağmen bu alandaki yatırımlarına da devam eden marka Karadeniz bölgesinde ise yeni bir bayi ile yoluna devam ediyor. Yiğiter Otomotiv’in bu bölgedeki satış ve satış sonrası faaliyetleri sürdüreceğini belirten Polat, bu değişimin ilk andan itibaren fayda sağladığını ve 2019’da bölgedeki Ascendum Makina varlığının çok güçlü şekilde arttığını söylüyor. Bayi yapısındaki değişimin yanı sıra satış sonrası personelinin bilgi ve donanım olarak daha üst seviyeye ulaşması için çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Polat, dijital okuryazarlığı üst seviyede bir teknik personel için benzersiz bir eğitim modülüne odaklandıklarını dile getiriyor. Bu sayede tüm işlemleri dijital ortam üzerinden yürüten teknik ekip, birçok soft araç kullanarak gelişen teknolojiye ayak uyduruyor. 

Servis personeli çağa ayak uyduruyor

Ascendum Makina’nın bilgi seviyesi yüksek bir satış sonrası personeline sahip olduğunu değinen Polat, “Bizim satış sonramızı piyasadan ayıran yegane noktada bu. Biz daha çok müşterilerimize parça temin ederken servis kanadımızı daha etkin şekilde kullanmaya başladık. Bu nasıl oldu? Servis ekiplerimizi ekipman geliştirerek, teknolojiye ayak uydurarak ve bütün satış sonrası aktivitelerimizi servis üzerinden geçirerek bunu yapıyoruz. Bu noktada kullandığımız birçok soft araçlar var. Bu konulara önem vereceğiz” diyor.

Türkiye’deki yatırımlar devam edecek Ascendum Makina hem Türkiye’de hem de dünyada sadece iş makinasına yönelik hizmet sunuyor. 60 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan markanın iş makinasına hizmet vermeye adanmış bir yapıda olduğuna dikkat çeken Polat, Ascendum Makina’nın bundan sonra da Türkiye iş makinası sektörüne yatırımlarının hız kesmeden devam edeceğini belirtiyor.

BUNLAR DA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Baca Yıkımında Farklı Bir Seçim

Bildiğimiz gibi tüm dünyada şehir merkezleri içinde kalmış eski yapıların yıkımları gerçekleştiriliyor, fakat bu kez yıkım için farklı bir yol seçilmiş....

4 Şubat 2015

İş Makinası Devrildi Operatör Altında Sıkıştı

Sakarya’nın Pamukova ilçesinde bulunan bir taş ocağında iş makinası devrildi. Ter...

Yıkım Çalışması Yapan İş Makinası Devrildi: 1 Yaralı

Maltepe’de yıkım çalışması sırasında iş makinası devrildi. Kaza sonucunda kabi...

Muş’ta 6 Metrelik Karla Mücadele Sürüyor

Muş’ta karla mücadele sürüyor. Yer yer 6 metreyi aşan karlı yolları temizlemek ü...

Kar Altında Kalan Makina Böyle Kurtarıldı

Hakkari’de kar altında kalan iş makinası başka bir iş makinasının yardımıyla bu...

İş Makinası Buz Kaplı Göle Düştü

Yüzeyi donmuş Çıldır Gölü üzerinde kar temizleme çalışması yapan iş makinesin...

Karla Mücadelede Son Durum!

Ülke genelinde devam eden kar yağışı hemen her bölgede hayatı olumsuz etkiliyor. Ek...

Dev Vinç Ağaç Yüklerken Devrildi

Yeni yıl kutlamaları için çekiciye ağaç yükleyen dev vinç, destek ayaklarını tam...

Bina İş Makinasının Üzerine Devrildi

Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Trabzon Çaykara’da yapılan yıkımda, ...

Balıkesir’de İş Makinası Battı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinden dere yatağı temizliği yapan iş makinası bataklı...

Kamyon Elektrik Teline Temas Ederse…

Kum yüklü kamyon boşaltma işlemi sırasında elektrik teline temas ederek akıma kapı...

Abdi İpekçi Salonu’nu Volvo’lar Yıkıyor

Abdi İpekçi Spor Salonu’nun yıkımında sona gelindi. Volvo iş makinalarının da ku...

Adana’da İş Makinası Devrildi

Adana’nın Çukurova ilçesinde elektrik altyapı çalışması yapan iş makinası devr...

Kuyuya Düşen Köpeğin Kahramanı Volvo

Burdur’da, sondaj kuyusuna düşen 2 aylık köpek, 11 saatlik çalışmanın ardından ...