İnşaat Komiteleri ve Sektör Toplantısı

Kayseri Ticaret Odası ve KAYİMDER işbirliği ile ‘İnşaat Komiteleri ve Sektör Toplantısı’ düzenlendi.

İnşaat_Komiteleri_ve_Sektör_Toplantısı

Kentteki bir otelde düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, inşaat sektörünün ekonomide çok önemli bir yer tuttuğunu ifade ederek, “Bildiğimiz gibi inşaat sektörü lokomotif bir sektör. Gerçekten kendisine bağlı olan birçok sektöre de canlılık veren çok önemli bir sektördür. İnşaat sektörü canlı olduğu zaman çimento, seramik, demir-çelik gibi sektörlerin de çok canlı olduğunu görüyoruz. İki yüzden fazla alt sektöre talep yaratmaktadır. Bu anlamda yapılan bir araştırmaya göre yeni bir konutta 200 meslek kolunu ilgilendiren 23 bin parça malzeme kullanılmaktadır. Hiçbir ekonomik faaliyetin bu kadar çok doğrudan ya da dolaylı etki yarattığı görülmemiştir” ifadelerini kullandı.

“Baret takmayan işçiyede ceza verilsin”

İnşaatlarda meydana gelen iş kazalarının önüne geçilmesine vurgu yapan Hiçyılmaz, “Yapılan görüşmelerde inşaatlarda gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması noktasında, çalışanların sorumlu olması noktasında mutlaka yerine getirilmesi hususunu ilettim. Yani inşaatta bir işçinin baret takmamaktan dolayı ceza alması gerektiği hususunu özellikle söyledik. Çünkü biliyorsunuz inşaatlarda denetim yapılırken baret takmayan işçiden dolayı işverene ceza kesiliyordu. Halbuki bunun bir haksızlık olduğunu, en azından kesilecek cezanın bir kısmının da çalışana kesilmesini doğru olduğunu ilettik ve bu da değerlendirmeye alındı ve torba yasada inşallah çıkmış olacak. İnşaatlarda güvenliğin çok önemli olduğunun altını çizmek istiyorum” dedi.

KAYİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Ali Aydın ise, “Kayserimizin o kadar güzel bir kültürü var ki; söz konusu olan Kayserimizin menfaatleri ise, çıkarları ise genel yöneticilerimiz dahil gönüllü kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları hep bir araya geliriz ve bu konunun Kayseri’nin çıkarları doğrultusunda daima işbirliği yaparız” şeklinde konuştu.

Daha sonra programda konuşan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ise, kentsel dönüşüm hakkında bilgiler vererek, “Öncelikli olarak sektörün sorunlarını masaya yatıralım. Sektör nereye doğru gidiyor, geleceği ne olacak onları ölçelim, tartalım. Özellikle kentsel dönüşüm çalışmaları ne yönde gelişiyor bunları tartışalım istiyoruz. Tabi ki her şehirde olduğu gibi Kayserimizde de dönüştürülmesi gereken depreme dayanıksız, çarpık yapılaşmaların olduğu bölgelerimiz var. Bunların biran önce dönüşmesi gerekiyor.

Bu yeni çıkan yasanın bize verdiği güçle işimiz biraz daha kolaylaştı. Kentsel dönüşümü planlarken belediyelerimizin ortak kararı şu. Teker teker parsel bazında uygulamak yerine olayı kentsel dönüşüm mastır planı ölçeğinde planlayarak topyekun planlama yapıp planlı vaziyette gitmek. Burada gözetlenmesi gereken birçok denge var. Temelde üç tane var. Bir tarafta hak sahipleri, bir tarafta kamu, bir tarafta da yatırımcılar. Tabi ki bu üçünün en optimum noktada birleşeceği şekilde kentsel dönüşüm projelerini değerlendirmek gerekiyor. Bunun bilincindeyiz” diye konuştu.

 

BUNLAR DA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Vinçleri Ne Kadar Tanıyorsunuz ?

İş makinaları sektörünün başrol oyuncularından vinçler, bugüne sayısız gelişim evresini aşarak geldi. Peki, onlar hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz?...

20 Nisan 2017

Ascendum Online Etkinlikle Basınla Buluştu

Ascendum Makina, dijital ortamda gerçekleştirilen ve iş makineleri sektörüne öncül...

Freni Boşalan Silindir Karayolunda Tehlike Saçtı

Frenleri boşalan silindir karayolundaki araçlar için büyük tehlike oluşturdu. Sosyal...

O Tam Bir Efsane

Dayanıklılığının yanı sıra doğru kullanımı ve bakımı sayesinde uzun yıllard...

Uzungeçit’te Karla Mücadele 20 Gündür Sürüyor

Şırnak Beytüşşebap’ta kar nedeniyle kapanan yollarda 20 gündür yol açma çalış...

İş Makinalarında eSIM’e Geçiş İçin Erteleme Talep Edildi

İş makinalarının uzaktan takibiyle daha verimli çalışmasını sağlayacak olan eSIM...

Çin’de 8 Günde Bin Yataklı Hastane İnşa Edildi

Corona virüsü ile mücadelede Çin yeni bir adım attı. Wuhan kentinde sadece 8 günde ...

Elazığ’da Çalışmalar Sürüyor

24 Ocak Cuma günü merkez üssü Elazığ Sivrice olan depremde arama kurtarma çalışma...

İş Makinasında İhracat İthalatı Geçti

İş makinaları pazarında 2018 yılının ikinci yarısında artan döviz kurları neden...

“Sektörün En Güvenilir Adresiyiz”

Türkiye iş makinası pazarında 2019 yılında yaşanan gerileme, iş makinası üretici...

Volvo Yeni Modelini Teste Çıkardı

Elektrikli modellere ağırlık vermeye başlayan Volvo İş Makineleri, yeni lastikli yü...

Daha Düşük Zemin Basıncı İle Çalışıyor

Komatsu dozer sınıfındaki en düşük modeli D155AX-8 LPG ile yere daha az baskı uygul...

Dağ Delinerek Kurtarıldı

Antalya’da 3 gün önce kaybolan ve bir mağarada mahsur kalan oğlak iş makinası yard...

Ekskavatör Kovası Kapak Açtı

Şişe açma yarışında yeni bir boyuta geçildi. Gaziantep’te bir iş makinası üret...