İnşaat Komiteleri ve Sektör Toplantısı

Kayseri Ticaret Odası ve KAYİMDER işbirliği ile ‘İnşaat Komiteleri ve Sektör Toplantısı’ düzenlendi.

İnşaat_Komiteleri_ve_Sektör_Toplantısı

Kentteki bir otelde düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, inşaat sektörünün ekonomide çok önemli bir yer tuttuğunu ifade ederek, “Bildiğimiz gibi inşaat sektörü lokomotif bir sektör. Gerçekten kendisine bağlı olan birçok sektöre de canlılık veren çok önemli bir sektördür. İnşaat sektörü canlı olduğu zaman çimento, seramik, demir-çelik gibi sektörlerin de çok canlı olduğunu görüyoruz. İki yüzden fazla alt sektöre talep yaratmaktadır. Bu anlamda yapılan bir araştırmaya göre yeni bir konutta 200 meslek kolunu ilgilendiren 23 bin parça malzeme kullanılmaktadır. Hiçbir ekonomik faaliyetin bu kadar çok doğrudan ya da dolaylı etki yarattığı görülmemiştir” ifadelerini kullandı.

“Baret takmayan işçiyede ceza verilsin”

İnşaatlarda meydana gelen iş kazalarının önüne geçilmesine vurgu yapan Hiçyılmaz, “Yapılan görüşmelerde inşaatlarda gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması noktasında, çalışanların sorumlu olması noktasında mutlaka yerine getirilmesi hususunu ilettim. Yani inşaatta bir işçinin baret takmamaktan dolayı ceza alması gerektiği hususunu özellikle söyledik. Çünkü biliyorsunuz inşaatlarda denetim yapılırken baret takmayan işçiden dolayı işverene ceza kesiliyordu. Halbuki bunun bir haksızlık olduğunu, en azından kesilecek cezanın bir kısmının da çalışana kesilmesini doğru olduğunu ilettik ve bu da değerlendirmeye alındı ve torba yasada inşallah çıkmış olacak. İnşaatlarda güvenliğin çok önemli olduğunun altını çizmek istiyorum” dedi.

KAYİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Ali Aydın ise, “Kayserimizin o kadar güzel bir kültürü var ki; söz konusu olan Kayserimizin menfaatleri ise, çıkarları ise genel yöneticilerimiz dahil gönüllü kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları hep bir araya geliriz ve bu konunun Kayseri’nin çıkarları doğrultusunda daima işbirliği yaparız” şeklinde konuştu.

Daha sonra programda konuşan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ise, kentsel dönüşüm hakkında bilgiler vererek, “Öncelikli olarak sektörün sorunlarını masaya yatıralım. Sektör nereye doğru gidiyor, geleceği ne olacak onları ölçelim, tartalım. Özellikle kentsel dönüşüm çalışmaları ne yönde gelişiyor bunları tartışalım istiyoruz. Tabi ki her şehirde olduğu gibi Kayserimizde de dönüştürülmesi gereken depreme dayanıksız, çarpık yapılaşmaların olduğu bölgelerimiz var. Bunların biran önce dönüşmesi gerekiyor.

Bu yeni çıkan yasanın bize verdiği güçle işimiz biraz daha kolaylaştı. Kentsel dönüşümü planlarken belediyelerimizin ortak kararı şu. Teker teker parsel bazında uygulamak yerine olayı kentsel dönüşüm mastır planı ölçeğinde planlayarak topyekun planlama yapıp planlı vaziyette gitmek. Burada gözetlenmesi gereken birçok denge var. Temelde üç tane var. Bir tarafta hak sahipleri, bir tarafta kamu, bir tarafta da yatırımcılar. Tabi ki bu üçünün en optimum noktada birleşeceği şekilde kentsel dönüşüm projelerini değerlendirmek gerekiyor. Bunun bilincindeyiz” diye konuştu.

 

BUNLAR DA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

“Goody Yıkım”

İngiltere’de bulunan Goody adlı yıkım şirketi filosuna 2 Volvo E serisi ekskavatör daha ekledi. Ashley Oven, Volvo ile uzun yıllardır çalıştıklarını söylüyor....

11 Şubat 2015

İş Makinası Devrildi Operatör Altında Sıkıştı

Sakarya’nın Pamukova ilçesinde bulunan bir taş ocağında iş makinası devrildi. Ter...

Yıkım Çalışması Yapan İş Makinası Devrildi: 1 Yaralı

Maltepe’de yıkım çalışması sırasında iş makinası devrildi. Kaza sonucunda kabi...

Muş’ta 6 Metrelik Karla Mücadele Sürüyor

Muş’ta karla mücadele sürüyor. Yer yer 6 metreyi aşan karlı yolları temizlemek ü...

Kar Altında Kalan Makina Böyle Kurtarıldı

Hakkari’de kar altında kalan iş makinası başka bir iş makinasının yardımıyla bu...

İş Makinası Buz Kaplı Göle Düştü

Yüzeyi donmuş Çıldır Gölü üzerinde kar temizleme çalışması yapan iş makinesin...

Karla Mücadelede Son Durum!

Ülke genelinde devam eden kar yağışı hemen her bölgede hayatı olumsuz etkiliyor. Ek...

Dev Vinç Ağaç Yüklerken Devrildi

Yeni yıl kutlamaları için çekiciye ağaç yükleyen dev vinç, destek ayaklarını tam...

Bina İş Makinasının Üzerine Devrildi

Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Trabzon Çaykara’da yapılan yıkımda, ...

Balıkesir’de İş Makinası Battı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinden dere yatağı temizliği yapan iş makinası bataklı...

Kamyon Elektrik Teline Temas Ederse…

Kum yüklü kamyon boşaltma işlemi sırasında elektrik teline temas ederek akıma kapı...

Abdi İpekçi Salonu’nu Volvo’lar Yıkıyor

Abdi İpekçi Spor Salonu’nun yıkımında sona gelindi. Volvo iş makinalarının da ku...

Adana’da İş Makinası Devrildi

Adana’nın Çukurova ilçesinde elektrik altyapı çalışması yapan iş makinası devr...

Kuyuya Düşen Köpeğin Kahramanı Volvo

Burdur’da, sondaj kuyusuna düşen 2 aylık köpek, 11 saatlik çalışmanın ardından ...