Tarihten Gelen Başarı

Türkiye’de ASCENDUM Makina desteği pazara sunulan Volvo iş makinaları piyasada önemli bir paya sahip. Volvo’nun belden kırmalı kaya kamyonunun tarihsel evreleri incelediğinde, bu konum çok daha rahat bir şekilde anlaşılabilir.

tarihten-gelen-basari

1966 yılında Volvo tarafından iş makinaları sektörüne sunulan ilk belden kırmalı kaya kamyonu, sektörün ihtiyaçlarına göre yapılacak üretimin ilk adımlarından birini oluşturuyordu. Charlie olarak bilinen ve hâlâ belden kırmalı kaya kamyonu pazarında etkisini gördüğümüz DR 631 modeli, birçok marka ve modelin de esin kaynağı olma özelliğini taşıyor. Volvo’nun 1957 yılında ürettiği traktör römork teknolojisini, 1965 yılında belden kırmalı hale getirilmesi üzerine geliştirilen DR 631 ise; belden kırma teknolojisi, diferansiyel kilidi, 10 ton taşıma kapasitesi ve yüksek çekiş gücü gibi özellikleri ile ciddi etkiler yaratarak sektöre öncülük etti. Sadece 1967 yılına kadar üretilen model yerini Volvo DR 860 modeline bıraktı. 3 akslı ve 6×4 çekişli olarak üretilen seri, zemine tam olarak temas eden beşiği, tam otomatik şanzımanı, 15 ton kapasitesi ve saatte 25 km azami hızı ile dikkatleri üzerine topladı. 1979 yılında marka 6×4 çekişli Volvo 5350 modeli ile, standart dört tekerden çekiş sistemi, 20 ton kapasitesi, saatte 46 km’ye ulaşabilen hızı, tam otomatik şanzımanı ve yüksek verimliliği beraberine getirdi. 1981 yılında, “Arazi Ekspresi” lakabıyla “Belden Kırmalıların Rolls Royce’u” unvanını alan marka, bu modelin öncülüğünde 10,000’inci makinasını pazara sürdü.

Aşama aşama en iyiye

1986 yılı ise hem Volvo hem de, belden kırmalı kaya kamyonları için önemli dönemin başlangıcı olma özelliğine sahip. 201 HP güce, elektronik kontrol edilebilen şanzımana sahip olan ve araziye uygun şekilde geliştirilmiş A serisinin ilk üyeleri A20’nin pazara sürülmesinin ardından Volvo belden kırmalı kaya kamyonlarında hızlı bir değişim yaşandı. Bu modelin hemen ardından 1987 yılında pazara sunulan A35 modeli bu gelişimin en net göstergesi diyebiliriz. A20’ye nazaran daha kapsamlı yenilikleri ayrıca, daha büyük belden kırmalı kamyonlara geçişin başlangıcını yaptı. 330 HP’lik güç ve 32 ton taşıma kapasitesi ile A35, saatte 53 km hız ve eğimli arazilerde sabit hız sağlayan hidrolik hız kesici fren gibi özelliklerle iş makinalarında elektronik aksamların kullanımını arttırdı. 1993 yılında ise Volvo daha düşük emisyon değerlerine sahip A25 C modeli ile iş makinaları alanında yeni bir adıma imza attı. 2000 yılında üretilen D serisi kamyonun En İyi Endüstriyel Tasarım Ödülü’nü alan Volvo, takip eden yıllarda 4 seri ile hem daha gelişmiş hem de daha büyük modelleri pazara sundu. Marka, 2016 yılında pazara sunulan ve H serisi ile teknik ve teknolojik anlamda en üst seviyesine ulaştı.

Volvo A60H Kasım’da Türkiye’de

Belden kırmalı kaya kamyonu tarihini inceledik. Gelinen son nokta ise Volvo’nun A60H modeli. Dünyanın en büyük belden kırmalı kaya kamyonu olma özelliğini taşıyan bu model, Kasım ayında satışa sunulacak. Serinin en büyüğü A60H, 673 HP güce sahip olacak. Makinanın diğer dikkat çeken özellikleri ise 66 ton taşıma kapasitesine sahip olması ve saatte 54,9 km azami hıza ulaşabilmesi.

BUNLAR DA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Projeler Kamyon Pazarını Uçurdu

Ağır kamyon pazarı, 3. Köprü, havalimanı ve otoyol projeleri gibi büyük inşaat projelerinin yapılmaya başlanmasıyla yılın ilk yarısında yüzde 35’lik bir büyüme...

14 Temmuz 2015

Parasını Alamadı İş Makinesiyle Kamyonları Parçaladı

Şırnak’ta bulunan kömür madeninde iş makinesi operatörü parasını alamadığı g...

Metso Outotec Ascendum Makina Güvencesiyle Türkiye’de

Ascendum Makina kırma eleme ekipmanlarının lider üreticisi Metso Outotec’in Türkiye...

Ascendum Online Etkinlikle Basınla Buluştu

Ascendum Makina, dijital ortamda gerçekleştirilen ve iş makineleri sektörüne öncül...

Freni Boşalan Silindir Karayolunda Tehlike Saçtı

Frenleri boşalan silindir karayolundaki araçlar için büyük tehlike oluşturdu. Sosyal...

O Tam Bir Efsane

Dayanıklılığının yanı sıra doğru kullanımı ve bakımı sayesinde uzun yıllard...

İş Makinalarında eSIM’e Geçiş İçin Erteleme Talep Edildi

İş makinalarının uzaktan takibiyle daha verimli çalışmasını sağlayacak olan eSIM...

Çin’de 8 Günde Bin Yataklı Hastane İnşa Edildi

Corona virüsü ile mücadelede Çin yeni bir adım attı. Wuhan kentinde sadece 8 günde ...

Elazığ’da Çalışmalar Sürüyor

24 Ocak Cuma günü merkez üssü Elazığ Sivrice olan depremde arama kurtarma çalışma...

Dağ Delinerek Kurtarıldı

Antalya’da 3 gün önce kaybolan ve bir mağarada mahsur kalan oğlak iş makinası yard...

Üniversite Öğrencisinden Otonom İş Makinası

Üniversitesi öğrencisi Rasim Aksoy otonom elektrikli iş makinası projesi geliştirdi....

İş Makinası Devrildi Operatör Altında Sıkıştı

Sakarya’nın Pamukova ilçesinde bulunan bir taş ocağında iş makinası devrildi. Ter...

Çöpten Bulduklarıyla İş Makinası Maketi Yaptı

15 yaşındaki Hope Emmanuel Frank, yaşadığı bölgedeki malzemeleri kullanarak paletli...

Hitachi’nin Yeni Lastikli Yükleyicisi ZW550-6

Hitachi’nin maksimum 47 bin 780 kilogram çalışma ağırlığına sahip olan yeni last...