Tarihten Gelen Başarı

Türkiye’de ASCENDUM Makina desteği pazara sunulan Volvo iş makinaları piyasada önemli bir paya sahip. Volvo’nun belden kırmalı kaya kamyonunun tarihsel evreleri incelediğinde, bu konum çok daha rahat bir şekilde anlaşılabilir.

tarihten-gelen-basari

1966 yılında Volvo tarafından iş makinaları sektörüne sunulan ilk belden kırmalı kaya kamyonu, sektörün ihtiyaçlarına göre yapılacak üretimin ilk adımlarından birini oluşturuyordu. Charlie olarak bilinen ve hâlâ belden kırmalı kaya kamyonu pazarında etkisini gördüğümüz DR 631 modeli, birçok marka ve modelin de esin kaynağı olma özelliğini taşıyor. Volvo’nun 1957 yılında ürettiği traktör römork teknolojisini, 1965 yılında belden kırmalı hale getirilmesi üzerine geliştirilen DR 631 ise; belden kırma teknolojisi, diferansiyel kilidi, 10 ton taşıma kapasitesi ve yüksek çekiş gücü gibi özellikleri ile ciddi etkiler yaratarak sektöre öncülük etti. Sadece 1967 yılına kadar üretilen model yerini Volvo DR 860 modeline bıraktı. 3 akslı ve 6×4 çekişli olarak üretilen seri, zemine tam olarak temas eden beşiği, tam otomatik şanzımanı, 15 ton kapasitesi ve saatte 25 km azami hızı ile dikkatleri üzerine topladı. 1979 yılında marka 6×4 çekişli Volvo 5350 modeli ile, standart dört tekerden çekiş sistemi, 20 ton kapasitesi, saatte 46 km’ye ulaşabilen hızı, tam otomatik şanzımanı ve yüksek verimliliği beraberine getirdi. 1981 yılında, “Arazi Ekspresi” lakabıyla “Belden Kırmalıların Rolls Royce’u” unvanını alan marka, bu modelin öncülüğünde 10,000’inci makinasını pazara sürdü.

Aşama aşama en iyiye

1986 yılı ise hem Volvo hem de, belden kırmalı kaya kamyonları için önemli dönemin başlangıcı olma özelliğine sahip. 201 HP güce, elektronik kontrol edilebilen şanzımana sahip olan ve araziye uygun şekilde geliştirilmiş A serisinin ilk üyeleri A20’nin pazara sürülmesinin ardından Volvo belden kırmalı kaya kamyonlarında hızlı bir değişim yaşandı. Bu modelin hemen ardından 1987 yılında pazara sunulan A35 modeli bu gelişimin en net göstergesi diyebiliriz. A20’ye nazaran daha kapsamlı yenilikleri ayrıca, daha büyük belden kırmalı kamyonlara geçişin başlangıcını yaptı. 330 HP’lik güç ve 32 ton taşıma kapasitesi ile A35, saatte 53 km hız ve eğimli arazilerde sabit hız sağlayan hidrolik hız kesici fren gibi özelliklerle iş makinalarında elektronik aksamların kullanımını arttırdı. 1993 yılında ise Volvo daha düşük emisyon değerlerine sahip A25 C modeli ile iş makinaları alanında yeni bir adıma imza attı. 2000 yılında üretilen D serisi kamyonun En İyi Endüstriyel Tasarım Ödülü’nü alan Volvo, takip eden yıllarda 4 seri ile hem daha gelişmiş hem de daha büyük modelleri pazara sundu. Marka, 2016 yılında pazara sunulan ve H serisi ile teknik ve teknolojik anlamda en üst seviyesine ulaştı.

Volvo A60H Kasım’da Türkiye’de

Belden kırmalı kaya kamyonu tarihini inceledik. Gelinen son nokta ise Volvo’nun A60H modeli. Dünyanın en büyük belden kırmalı kaya kamyonu olma özelliğini taşıyan bu model, Kasım ayında satışa sunulacak. Serinin en büyüğü A60H, 673 HP güce sahip olacak. Makinanın diğer dikkat çeken özellikleri ise 66 ton taşıma kapasitesine sahip olması ve saatte 54,9 km azami hıza ulaşabilmesi.

BUNLAR DA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Sanat Eserine Dönüşen Kamyonlar

Taşımacılığın en önemli üyesi kamyonlar, üzerlerinde taşıdıkları reklam ve mesajlarla her zaman ilgi çekici bir mecra oldu. Gerek görünürlükleri gerekse geniş bi...

19 Aralık 2016

Ekskavatör Kovası Kapak Açtı

Şişe açma yarışında yeni bir boyuta geçildi. Gaziantep’te bir iş makinası üret...

Üniversite Öğrencisinden Otonom İş Makinası

Üniversitesi öğrencisi Rasim Aksoy otonom elektrikli iş makinası projesi geliştirdi....

Ascendum 60. Kuruluş Yılını Kutluyor

1959 yılında kurulan ASCENDUM bu yıl 60. yaşını kutluyor. GO (ileri) mottosu temel a...

Operatör Olarak Çalıştığı Belediye’ye Başkan Seçildi

Operatör olarak çalıştığı belediyeye başkan seçildi. Geride bıraktığımız Mah...

Mermerin Lideri Sahne İçin Hazır!

ASCENDUM Makina, 25. İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda mermer ...

Operatör Belediye Başkanı

Hem belediye başkanı hem de operatör. Kars’ın Susuz ilçesi Belediye Başkanı Murat...

Muğla’da Maden Ocağında Göçük

Muğla da feldspat çıkarılan bir maden de ocağında bu sabah meydana gelen göçükte ...

Takip Sistemi İle Kamyon Cezaları Yarıya İndi 

İBB tarafından İstanbul genelindeki 8 bin 561 hafriyat, moloz ve hazır beton kamyonuna...

Vinç Kiralayıp İş Makinası Çaldılar!

İş makinası hırsızlığı özellikle son dönemlerde arttı. Bursa’da 6 tonluk komp...

Volvo’dan Dev Adım: Kompakt Makinada Elektrikliye Geçiyor

Geçtiğimiz yıl elektrikli makina prototiplerini tanıtan Volvo, bu alana yönelik ciddi...

Hibrit Makina Pazarı Nereye Gidiyor?

Hibrit iş makinaları Türkiye’de yeterli ilgiyi görmedi. Bunda pek çok değişken et...

Proje Sahalarını Robotlar İzleyecek

İspanyol bir firma, inşaat sahalarındaki ilerlemeyi takip etmek adına tekerlekli ve ö...

Elektrikli Ekskavatörün İlk Protopi Test Ediliyor

Hyundai ve Cummins’in ortak çalışması sonucu geliştirilen elektrikli ekskavatörün...