Karla Mücadelede Son Durum!

Ülke genelinde devam eden kar yağışı hemen her bölgede hayatı olumsuz etkiliyor. Ekiplerin aralıksız olarak devam ettiği karla mücadele çalışmalarında son durumu derledik.

Kar yağışı Türkiye’nin her bölgesinde etkili oluyor. Son günlerde metropol şehirlerde etkisini arttırmasıyla birlikte daha da gündeme gelen karla mücadele çalışmaları ülkenin her bölgesinde aralıksız sürüyor. Özellikle kışın sert geçtiği Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde karla mücadele ekiplerinin işi çok daha zor görünüyor. Peki, ülke genelindeki karla mücadele çalışmalarında son durum nedir?

bingöl

Bingöl’de karla mücadele çalışmaları 5 greyder, 5 lastikli yükleyici, 6 kamyon, 2 tuzlama aracı, 2 kaldırım temizleme aracı ve 70 personelle sürdürülüyor. İl merkezinde 24 saat boyunca aralıksız şekilde devam eden çalışmalar dışında farklı bir ekip, kapanan köy yollarının açılması için çalışma yürütüyor.

Kars’ın Sarıkamış ilçesi de karla mücadelenin yoğun şekilde sürdürüldüğü bölgeler arasında yer alıyor. İlçe merkezinde 65 cm olan kar kalınlığı günlük hayatı olumsuz etkiliyor. İlçe merkezi ve bağlı köy yollarının açılması için ekipler aralıksız çalışmaya devam ediyor.

Van

Hakkari’de belediye tarafından başlatılan karla mücadele çalışmaları Karayolları 114. Şube Şefliği ekiplerinin 5 iş makinası, 4 kamyon ve 15 personellik desteği ile devam ediyor. Çalışmalar kapsamında şimdiye kadar 450 kamyon kar şehir dışına taşındı.

Bitlis’te ise il genelinde 70 araç ve 90 personel karla mücadele çalışması sürdürüyor. Kapalı köy yollarını en kısa sürede açmayı hedefleyen yetkililer, bununla ilgili olarak çalışmaları aralıksız devam ediyor. Bunun yanında Van, Bitlis ve Hakkari’de toplamda 658 yerleşim biriminin yolu kar nedeniyle kapandı.

Kahramanmaraş, kara teslim olan bir başka bölge. İlçelere göre farklılık gösteren kar kalınlığı hayatı olumsuz etkiliyor. Belediye tarafından yürütülen karla mücadele çalışmaları kapsamında il ve ilçelerdeki yolların en sürede açılması hedefleniyor.

ısparta

Isparta genelinde ise 44 mahallede karla mücadele çalışması sürüyor. Şehir merkezinde kar kalınlığının 5 cm’yi geçtiği bazı ilçelerde ise 20 cm’ye ulaştığı belirtiliyor.

Samsun’da kar kalınlığı kent merkezinde 20 cm’ye yaklaştı. Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen karla mücadele çalışmaları kent merkezi haricinde ilçelerde de devam ediyor. İl genelinde kapanan çok sayıda köy yolu bulunuyor.

zonguldak

Zonguldak genelinde de karla mücadele çalışmaları özellikle dünden beri daha yoğun şekilde devam ediyor. Kent merkezinde 15 cm olan kar kalınlığı ilçelerde ise daha da yüksek seviyelere ulaşıyor. Sadece Ereğli ilçesinde 15 adet iş makinası kapanan yolları açmak için aralıksız çalışıyor. Ayrıca, bölgedeki çalışmalar sırasında bir kar küreme aracı devrildi. Operatör kazadan yara almadan kurtuldu.

Bursa genelinde karla mücadele çalışması oldukça geniş bir araç filosu ile sürdürülüyor. 138 araç ve 316 personel 17 ilçede kapanan 51 mahallede temizleme çalışmasını tamamladı.

bursa

Son bir haftadır Trakya bölgesinde etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor. 67 araç ve 208 personeller Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi karla mücadele çalışmalarına 24 saat devam ediyor. Bu çalışmalar sayesinde il genelinde ana arterlerde herhangi bir sıkıntı gözlenmedi.

Tokat’ta 624 köy yolunda 231’i ulaşıma kapalı. İl genelinde 30 cm’yi aşan kar kalınlığı nedeniyle İl Özel İdaresi ekipleri yol açma çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Ancak sahadaki ekipler gelen asılsız ihbarlar nedeniyle çalışmalarda istenilen hıza ulaşamıyor.

Denizli

Denizli’de özellikle dün gece boyunca devam eden kar il genelinde pek çok yolun kapanmasına neden oldu. Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen karla mücadele çalışmaları 18 greyder, 14 kar bıçağı, 15 kazıcı yükleyici ve 3 yükleyici ile devam ediyor.

BUNLAR DA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Volvo İş Makineleri’nden Önemli Atılım!

  Volvo İş Makineleri verimliliğini artırmak hedefiyle, gelecek dönemde üreteceği beko-loder ve greyder ürün grupları konusunda önemli kararlar aldı. Buna gore ad...

17 Kasım 2014

Volvo Yeni Modelini Teste Çıkardı

Elektrikli modellere ağırlık vermeye başlayan Volvo İş Makineleri, yeni lastikli yü...

Daha Düşük Zemin Basıncı İle Çalışıyor

Komatsu dozer sınıfındaki en düşük modeli D155AX-8 LPG ile yere daha az baskı uygul...

Dağ Delinerek Kurtarıldı

Antalya’da 3 gün önce kaybolan ve bir mağarada mahsur kalan oğlak iş makinası yard...

Üniversite Öğrencisinden Otonom İş Makinası

Üniversitesi öğrencisi Rasim Aksoy otonom elektrikli iş makinası projesi geliştirdi....

Ascendum 60. Kuruluş Yılını Kutluyor

1959 yılında kurulan ASCENDUM bu yıl 60. yaşını kutluyor. GO (ileri) mottosu temel a...

Operatör Olarak Çalıştığı Belediye’ye Başkan Seçildi

Operatör olarak çalıştığı belediyeye başkan seçildi. Geride bıraktığımız Mah...

Mermerin Lideri Sahne İçin Hazır!

ASCENDUM Makina, 25. İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda mermer ...

Operatör Belediye Başkanı

Hem belediye başkanı hem de operatör. Kars’ın Susuz ilçesi Belediye Başkanı Murat...

Muğla’da Maden Ocağında Göçük

Muğla da feldspat çıkarılan bir maden de ocağında bu sabah meydana gelen göçükte ...

Takip Sistemi İle Kamyon Cezaları Yarıya İndi 

İBB tarafından İstanbul genelindeki 8 bin 561 hafriyat, moloz ve hazır beton kamyonuna...

Vinç Kiralayıp İş Makinası Çaldılar!

İş makinası hırsızlığı özellikle son dönemlerde arttı. Bursa’da 6 tonluk komp...

Volvo’dan Dev Adım: Kompakt Makinada Elektrikliye Geçiyor

Geçtiğimiz yıl elektrikli makina prototiplerini tanıtan Volvo, bu alana yönelik ciddi...

Hibrit Makina Pazarı Nereye Gidiyor?

Hibrit iş makinaları Türkiye’de yeterli ilgiyi görmedi. Bunda pek çok değişken et...