Geleceğin Kamyonu Yola Çıkmaya Hazırlanıyor

İngiliz otomobil firması Charge, yeni kamyon tasarımını görücüye çıkardı. 4 saat içerisinde monte edilerek hazırlanabilen kamyon, otonom bir şekilde kullanılabilme yetisine sahip.

Gelecek artık hiç olmadığı kadar yakın. İş makinaları ve otomobil sektöründeki birçok firma da buna uygun olarak üretim ve iş yapış şekillerinde yeni bir yapılanmaya gidiyor. Zamandan, işgücünden ve yakıttan tasarruf sağlayacak, çağa ayak uydurabilecek nitelikteki araçlar, artık en tercih edilebilir araçlar olarak öne çıkıyor. Bu yönelimin bilincinde olan İngiliz otomobil şirketi Charge da “elektrikli kamyonların geleceği” için tasarladığı otonom aracını ilk kez görücüye çıkardı. Birçok özelliği ile benzerlerinden ayrılan aracın en dikkat çeken yönü ise 4 saat içerisinde monte edilebiliyor oluşu.

gelecegin-kamyonu-yola-cikmaya-hazirlaniyor

Geçtiğimiz hafta yapılan Wired 2016 Konferansı’nda tanıtılan araç; düşük maliyeti, güvenli yapısı ve çevre dostu olmasıyla dikkatleri üzerinde toplamayı başardı. Araca bu özelliğini kazandıran ise elektronik aksam ve motorlar da dahil olmak üzere tüm alanlarda ultra hafif bileşik malzemeler ve özel olarak üretilen donanımların kullanılması. Bu sayede masraflar yüzde 50 oranında azalırken, tek bir kişi bile kamyonu 4 saat içerisinde monte edebiliyor.

gelecegin-kamyonu-yola-cikmaya-hazirlaniyor-2

Sürücüsünden bağımsız otonom bir şekilde yönetilen bu kamyonlar, yolculuklarının ilk 160 kilometresinde karbon salınımı dahi yapmıyor. Uzun yolculuklar için kullanılabilecek yazılımlar vasıtasıyla da 805 kilometreye kadar sürüş yapabiliyor. Şirketin 2017 yılında kuracağı fabrikasının ardından üretimine başlanacak kamyon, yakın tarihler içerisinde yollarda olacak.

BUNLAR DA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kobelco’nun En Büyüğü Hazır

Paletli ekskavatör sınıfındaki en büyük modelini yenileyen Kobelco, SK850LC-10 ile daha ekonomik bir çalışma vaat ediyor. 510 beygir net güce sahip makina bir önceki ver...

23 Temmuz 2019

Volvo Yeni Modelini Teste Çıkardı

Elektrikli modellere ağırlık vermeye başlayan Volvo İş Makineleri, yeni lastikli yü...

Daha Düşük Zemin Basıncı İle Çalışıyor

Komatsu dozer sınıfındaki en düşük modeli D155AX-8 LPG ile yere daha az baskı uygul...

Hitachi’nin Yeni Lastikli Yükleyicisi ZW550-6

Hitachi’nin maksimum 47 bin 780 kilogram çalışma ağırlığına sahip olan yeni last...

Case CX500C İlk Kez Mermer Fuarı’nda

Case CX500C paletli ekskavatör ilk kez İzmir Mermer Fuarı’nda tanıtıldı....

Liebherr 2 Yeni Modeli Pazara Sunuyor

Liebherr Group, 2019 ocak ayı itibariyle Amerika başta olmak üzere pek çok bölgede pa...

Geleceğin Kamyonunu Otomatik Pilot Sürecek

Mercedes Benz 2025 yılında piyasaya süreceği Future Track 2025 kamyonu otoyol gibi tra...